Yorkshire Terrier

Yorki - charakterystyka

Wzorcowy York powinien ważyć między 2 a 4 kilogramami. Niestety, nadal panuje mit rasy "yorki miniaturki". Taka rasa nie istnieje! W przeciwieństwie do sznaucera, gdzie owszem, wyróżniamy np. olbrzyma i miniaturę, istnieje wyłącznie jeden jedyny Yorkshire Terrier. Owe "miniatury" to nic innego tylko wada genetyczna, która nie powinna być przekazywana, czyli: takie yorki nie powinny mieć dzieci. Zresztą, jeśli już taki karłowaty piesek zajdzie w ciążę, nie obejdzie się bez cesarskiego cięcia.

Yorkshire powinien mieć srebrny, lejący się włos oraz złote włosy na głowie i na łapkach. Zbyt ciemne lub zbyt jasne włosy są wadą. Mówi się, że 50% sukcesu na wystawie to płaszcz, a drugie 50% to chód. Włos yorka nie powoduje alergii, gdyż jest w 90% zbliżony do struktury włosa ludzkiego.

Charakter

Pieski te bardzo przywiązują się do swoich właścicieli i są niesamowicie "przytulalskie". Niektóre pieski już na sam widok zbliżającej się ręki przewracają się na plecy podstawiając brzuch do pieszczot. Yorki są trochę zbyt odważne i ufne wobec ras większych od siebie. Dlatego na spacerach trzeba je trzymać na linewce by być pewnym, że nie zechcą wypróbować swojej odwagi na jakimś rottweilerze.

Pielęgnacja

Częste szczotkowanie, natłuszczanie włosa. Aby uzyskać długi włos, należy zakładać papiloty, postrzymujące przed wycieraniem włosa. Yorki wystawowe spędzają w nich większość swojego życia. Długa grzywka nie powinna opadać na oczy - powinna być przytrzymywana np. przez gumkę, nie ze względów estetycznych, tylko zdrowotnych - w przeciwnym razie piesek może zachorować na kataraktę. Uszy powinny być często kontrolowane. Yorki mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego.